Historia regionalna

Historia regionalna

Historia regionalna

Mówi się że historia to nauka będąca dyscypliną uczącą życia i faktycznie w pewnym zakresie tak to właśnie jest. Przecież dzięki temu poznajemy wszystko o swojej narodowości, kraju, w którym zamieszkujemy, miejscu naszego urodzenia i ojczyźnie. Dowiadujemy się jakie były czasy za życia naszych dziadków, pradziadków i jeszcze bardziej zamierzchłych przodków. Warto pamiętać jednakże że nie jest wcale prawdziwe stwierdzenie, że liczy się wyłącznie to, co będzie.

Na przyszłość mamy realny wpływ, aby ją kształtować z kolei co do przeszłości jest ona już faktem i co za tym idzie nie powinniśmy o niej zapominać. Nawet jeżeli nie pasjonujemy się szczególnie dziedziną historii krajowej czy światowej w ogóle, dobrze byłoby posiadać przynajmniej minimalną wiedzę z zakresu historii regionalnej czyli znać koleje losu swojego regionu. To pozwoli na lepsze funkcjonowanie, bowiem poznamy mentalność i obyczaje, zwyczaje, tradycje czy święta i uroczystości mocno pielęgnowane przez mieszkańców tego regionu. Do tego dochodzi również fakt naleciałości językowych, dialekty oraz gwary a nawet standardowe, tradycyjne dania serwowane w danej partii kraju. Znajomość historii czy to całego narodu czy też stricte naszej własnej, jako regionu, pozwala na tworzenie poczucia tożsamości.

Jest to sposób na to, aby przyłączyć http://poradniastopy.pl/choroba-stop/medicenter_gallery/zlamanie-5-kosci-srodstopia/ się do regionalnej zbiorowości, stając się ewidentnie jej integralną częścią. Historia regionalna czy to za sprawą regionalnych smakołyków czy też świąt i tradycji staje się zatem częścią życia współczesnego, wręcz życia codziennego każdego z nas, zatem nie ma sensu stwierdzenie, że nie warto cofać się i patrzeć na to, co było.

Musimy rozumieć prawa rządzące naszą historią, wiedzieć skąd się one wzięły, jaka jest ich geneza itd. To forma podtrzymywania zwyczajów a co za tym idzie przekazywania tychże tradycji z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo musimy wiedzieć też, że jest to zbiór pewnych norm, które utrwalali nasi dziadowie, rodzice, wreszcie my przekazujemy je naszym potomkom. Historia regionalna pozwala na to, żeby wyróżnić się czymś spośród innych obszarów i grup społecznych oraz etnologicznych.

napisane przez: